پخش زنده
دانلود اپلیکیشن اندروید دانلود اپلیکیشن اندروید
English عربي
2978
-
الف
+

نشست بین‌المللی شورای جهانی صنایع دستی در اصفهان آغاز به کار کرد

هجدهمین اجلاس بین‌المللی شورای جهانی صنایع دستی صبح یکشنبه چهارم مهرماه در اصفهان گشایش یافت.

هجدهمین اجلاس بین‌المللی شورای جهانی صنایع دستی صبح یکشنبه چهارم مهرماه در اصفهان گشایش یافت.

این رویداد همزمان با هفته گردشگری با حضور معاون رییس جمهوری و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و روسای جهانی صنایع دستی در هتل عباسی اصفهان شروع به کار کرد.

غداهیجاوی رییس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی، وانگ ‌شان قائم‌مقام رییس شورای جهانی صنایع دستی، ژنگ‌‌ چست رییس شورای جهانی صنایع دستی، مسعود سلطانی‌فر معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رسول زرگرپور استاندار اصفهان، بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی کشور در این مراسم حضور دارند.

در این نشست که برای اولین بار به میزبانی جمهوری اسلامی ایران برگزار می‌شود حدود 200 نفر از شخصیت های بین‌المللی از 90 کشور شرکت کرده‌اند.

تبادل علمی، توسعه تجاری و حضور در مدیریت جهانی مهمترین اهداف برگزاری این اجلاس عنوان شده است.

برگزاری نمایشگاه بزرگ صنایع دستی با عنوان سیمرغ در فضای کاخ چهلستون، همایش 'تکنولوژی های نوین و آینده صنایع دستی' و کارگاه تخصصی بررسی تجارب کشورهای مختلف در حوزه رنگرزی با حضور کارشناسان خارجی از برنامه های این اجلاس است.

بهمن نامور مطلق معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی کشور در ابتدای این مراسم با ایراد سخنانی خطاب به مسئولین نظام جمهوری اسلامی ایران و میهمانان خارجی ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نشست تاکید کرد: بدون شک امروز بحران‌هایی همچون محیط زیست و بی‌اخلاقی، زندگی را برای همه انسان‌ها مشکل ساخته، لذا هم‌اینک تغییر رویکرد زندگی انسان‌ها به ویژه در حوزه معنوی بیش از هر زمان احساس می‌شود.

وی تصریح کرد: ایرانیان با استناد به الگوی اقتصاد مقاومتی و بر اساس آن بر مبنای اصل بازگشت به خویشتن با تکیه بر فرهنگ اصیل بومی از جمله صنایع دستی به دنبال ایجاد صنعتی سبز بر مبنای الگوهای زندگانی اجتماعی اصیل جوامع است.

رییس بخش غرب آسیای شورای جهانی صنایع دستی تصریح کرد: امیدواریم شورای جهانی صنایع دستی بنیان‌های علمی، توانایی حقوقی و ساختار اداری خود را جهت توسعه صنایع دستی بین‌المللی فراهم سازد.

وی اظهار داشت: متاسفانه الگوی کنونی سازمان جهانی صنایع دستی، این امکان را فراهم نمی‌سازد، لذا امیدوارم با استفاده از تجارب جدید، به ویژه تکیه بر بخش خصوصی به سمت توسعه پایدار گام برداریم.

وی تاکید کرد: امروز چشم هنرمندان جهان به این شورا دوخته شده تا شاهد تحولی جدی در حوزه بازاریابی و توسعه اقتصادی مبتنی بر صنایع دستی باشند.

نامور مطلق در پایان سخنانش از تمامی مسئولین کشوری و استانی و عوامل اجرایی این نشست باشکوه تشکر و قدردانی به عمل آورد.

در حاشیه هجدهمین نشست شورای جهانی صنایع دستی قرار است نخستین نمایشگاه بین‌المللی صنایع دستی سیمرغ نیز افتتاح شود.

همچنین مجمع عمومی بخش آسیا و اقیانوسیه نشست بین‌المللی شورای جهانی صنایع دستی دیروز شنبه پس از نواختن زنگ صنایع دستی در هنرستان هنرهای زیبای اصفهان برگزار شد.

شورای جهانی صنایع دستی یکی از سازمان‌های زیر مجموعه سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد، یونسکو، است که ایران حدود 50 سال است در آن عضویت دارد.

این شورا و عملکرد آن می‌تواند نقطه عطفی در کمک به توسعه صنایع دستی در کشورهای عضو باشد.

شورای جهانی صنایع دستی در سال 1964 و پس از جنگ جهانی دوم تشکیل شد که اکنون به عنوان یکی از سازمان های زیر مجموعه سازمان یونسکو با عضویت 90 کشور فعالیت دارد، ایران از سال 1347 (1968) عضو این شوراست اما این نخستین بار است که میزبانی این شورای جهانی را بر عهده دارد.

اصفهان و شهر جیپور هندوستان به عنوان شهرهای جهانی صنایع دستی در دنیا شناخته شده‌اند.

نشست بین المللی شورای جهانی صنایع دستی تا هشتم مهرماه ادامه خواهد داشت.

ح ی / ح ی

نظر شما
ارسال نظر