پخش زنده
English عربي
يكشنبه 22 مرداد ماه 1396 ساعت: 20:5836
-
الف
+

«پسر ویشتاسب» به جشنواره سینماحقیقت می‌رود

مستند «پسر ویشتاسب» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی عباس صاحب در یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» به نمایش درمی‌آید.

به گزارش آی‌فیلم، مستند «پسر ویشتاسب» درباره بنای تاریخی کتیبه بیستون است. کتیبه بیستون بزرگ‌ترین و مهمترین سنگ‌نوشته باقی‌مانده ایران باستان محسوب می‌شود و این مستند چگونگی کشف رمز آن را توسط باستان‌شناسان به نمایش می‌گذارد.  یک ژنرال ارتش انگلیس به نام سِر هنری راولینسون از جمله باستان‌شناسان علاقه‌مند به خطوط میخی بود که توانست کتیبه بیستون را بخواند و فیلم به روند کار وی می‌پردازد.

کتیبه بیستون با خط میخی و به سه زبان پارسی باستان، بابلی و ایلامی نوشته شده و به عنوان هشتمین اثر تاریخی کشورمان در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. مستند «پسر ویشتاسب» که از محصولات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است، از سال ۱۳۹۳ مقابل دوربین رفت. 

عوامل تولید این فیلم عبارتند از پژوهشگر، فیلمبردار، کارگردان، تدوینگر و تهیه‌کننده: عباس صاحب، نگارش و گوینده: شهرام درخشان، صدابردار: محمد کرمی، مترجم: آدینه صدیقی، عکاس: یعقوب علیزاده، دستیار کارگردان: مهدی کرمی، دستیار تصویر: کامران شهیدی، پهباد: حجت التجا.

س م / س م

 

نظر شما
ارسال نظر
+