پخش زنده
English عربي
دوشنبه 11 ارديبهشت ماه 1396 ساعت: 21:32120
-
الف
+

مهران رجبی: تربیت نسل بر عهده‌ معلمان است/ هدفم فراتر از بازیگری‌است

مهران رجبی در خصوص فعالیت‌ها و روز معلم با آی‌فیلم به گفت‌وگو پرداخت.

مهران رجبی بازیگر همیشه خندان سینما و تلویزیون  که فارغ التحصیل دوره کارشناسی رشته گرافیک از دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد گرافیک در دانشگاه تربیت مدرس است.

استعداد مهران رجبی در زمینه بازیگری ابتدا به وسیله رضا میرکریمی که همکلاس او در دانشگاه بود کشف شد و توسط او به تلویزیون و سینما راه یافت. مهم ترین ویژگی بازی مهران رجبی این است که وی نسبت به دیگر بازیگران سینما و تلویزیون ایران بسیار راحت و اصطلاحا رئال و واقعی نقشش را بازی می کند. مهران رجبی بازیگری را در سال ۱۳۷۶ با بازی در مجموعه تلویزیونی بچه های مدرسه همت آغاز کرد و با نگاه کردن به لیست بازی‌های وی در طول این مدت در میابیم که وی بسیار بازیگر پرکاری بوده است. خواندن مصاحبه مهران رجبی با آی‌فیلم  خالی از لطف نیست:

آی‌فیلم: آقای رجبی ابتدا برای مخاطبان توضیح بدهید چگونه پا به عرصه تلویزیون و سینما گذاشتید؟

رجبی: خب باید بگویم دلیل اصلی این آسیب بزرگ  به سینما و تلویزیون توسط رضا میرکریمی صورت گرفت. آشنایی ما به ابتدای سال تحصیلی دانشگاهی مان در سال ۱۳۶۳ بازمی‌گردد و در نخستین جلسه تحصیلی کنار هم نشستیم و رفاقتمان تا به حال ادامه دارد. ابتدا منشی صحنه مجموعه تلویزیونی «بچه‌های مدرسه همت» بودم و سپس در این مجموعه نقش ناظم را هم بازی کردم و از همان روز پایم را به سینما و تلویزیون گذاشتم.

آی‌فیلم: یکی از مسائلی که همیشه در خصوص شما مطرح می‌شود این است که شما بسیار پرکار هستید و در همه آثار اعم از سینمایی و تلویزیونی حضور دارید.

رجبی: من تمام تلاشم را می‌کنم وارد کانال کولر نشوم مخصوصا این‌که فصل گرما نزدیک است و کولرها روشن می‌شوند.(میخندد). اما واقعیت این است که ما بازیگران علاقه داریم به جا و موقر از ما استفاده شود. من هم در مجموعه‌های خوبی بازی کرده‌ام مثل «سرزمین کهن» و هم در کارهای سطح پایین و این فقط به دلیل نان است زیرا ما وقتی این حرفه را انتخاب کردیم دیگر نمی‌توانیم وارد عرصه کاری دیگری شویم و سخت است برایمان و نکته دیگر این‌که ما نمی‌توانیم بیکار شویم زیرا نیاز به پول داریم و نمی‌شود زندگی را فقط با بازی در فیلم‌های خاص گذراند.

آی‌فیلم: آقای رجبی، کیانوش عیاری در چندین مصاحبه شما را یکی از بهترین بازیگران معرفی کرده به طوری که در ابتدا برخی آن را شوخی فرض می‌کردند اما چندین جا ازین انتخاب دفاع کرده است.

رجبی: قطعا شما از آن برخی‌ها بودید که شوخی فرض کردید.(می‌خندد).بله این فقط لطف کیانوش عیاری است البته بگویم او گفته بود که من در مهران رجبی هنر بازیگری نمی‌بینم بعدش خودم از عیاری پرسیدم که از من تخریب کردی یا تعریف می‌خندید و می‌گفت ، چون خصلت بازیگر خوب این است که باد به غبغب نیندازد، صدایش را عوض نکند و همان گونه که هست نقش را ارائه دهد و من عاشق این ویژگی‌ها هستم و تو هم آن‌ها را دارا هستی و من همان جا تلفن را قطع کردم و تمام حرف‌های کیانوش عیاری را رد کردم. اما مبحثی که مطرح است این است که تمام این‌ها از کرامت و رحمت خداوند است و همه جا گفته‌ام حتی دماغ من هم از نعمات خداوند است مثل تمام نعماتی که خداوند به من داده است.

آی‌فیلم: آقای رجبی، شما در چندین نقش جدی بازی کرد‌ه‌اید و توانسته‌اید از پس آن نقش‌ها بربیایید اما شما به نظر می‌رسد راه طنز را برای خودتان انتخاب کرده‌اید.

رجبی:راستش الان هم خیلی متوجه نیستم بازیگر طنز هستم یا جدی، اما  متوجه شدم می توانم طنز هم بازی کنم.به نظر من آدمی که طناز است اتفاق خاصی برایش نمی افتد و در واقع شرایط و موقعیت برایش جور می شود. من هم در این مدت آزمایش شدم، آن هم به این معنی که در جمع دوست و رفیق و آشنا متوجه شدند که من آدم طنازی هستم و در نهایت هم وارد بازیگری شدم. نمی توانم در این مورد بگویم مثلا از فلان شب ساعت 9 شب من فهمیدم که بازیگر طنز هستم ولی خب هر نقشی که بگویند را می‌توانم بازی کنم.

آی‌فیلم: یکی از ویژگی‌های بازی شما راحتی در ایفای نقش است و به قول معروف طوری نقش را بازی می‌کنید که گویا خود آن شخصیت هستید. کارگردانان با خواسته‌هایشان این ویژگی را پررنگ می‌کنند یا کمرنگ؟

رجبی: خب من هدفم در زندگی دیده شدن نیست بلکه مسیری است که در پیش رویم قرار گرفته تا به هدفم برسم به همین دلیل برای بازی کردن هم خودم هستم و نمی‌توانم غیر از این بازی کنم و این خصلت را اکثر کارگردانانی که با من کار کردند می‌دانند و مانع آن نمی‌شوند.

آی‌فیلم: کدام یک از نقش‌هایی که در سینما و تلویزیون بازی کرده اید برای خودتان ماندگارتر بوده است؟

فیلم «زیر نور ماه» را دوست دارم، چون فیلمی ‌بدون جنجال، جهانی، متین و موقر بود و نقشم هم در میان نقش‌های سینمایی ام کم نظیر بود. در تلویزیون هم مجموعه «روزگار قریب» به دلیل ساختار خوب، داستان قشنگ و نیمه تاریخی اش برایم ماندگار شده است.

آی‌فیلم: شما در زمان‌هایی معلم بودید. با معلم‌های کشور صحبت خاصی دارید؟

رجبی: روز معلم را به همه معلم های نازنین کشور تبریک می گویم. من تا چند سال پیش خودم معلم دانش آموزان پیش دانشگاهی و هنرستانی بودم و حدود 20 سال سابقه کار در حرفه آموزگاری را دارم. اما با توجه به اینکه کار معلمی و بازیگری را توأمان انجام می دادم و وقت کمی داشتم خودم را بازخرید کردم. یادم است سر کلاس دانشآموزانم در رابطه با فیلم هایم از من سوال می پرسیدند و برخی از آن‌ها به دوستانشان می‌گفتند که مهران رجبی در رابطه با فیلم هایش سرکلاس صحبت می‌کند و در واقع گرفتاری‌های خاص خود را داشت و نمی‌شد در دو جا کار کرد.اما معلمان یکی از مهم‌ترین قشرهای جامعه هستند زیرا وظیفه‌ی تربیت نسل بر عهده‌ی آن‌هاست و من به نوبه خودم روز معلم را به همه معلم های فداکار و زحمتکش کشورم تبریک می گویم.

آی‌فیلم: و سوال آخر اینکه این روزها مشغول چه کاری هستید؟

رجبی: من مشغول بازی در فیلم سینمایی «ما خیلی باحالیم» به کارگردانی بهمن گودرزی عزیز هستم که خیلی از گریمم در این فیلم خوشم می‌آید و فصل دوم لیسانسه ها به کارگزدانی سروش صحت عزیز هم بازی می‌کنم.

*مصاحبه‌کننده: هانیه خاوری برای وبسایت آی‌فیلم

نظر شما
ارسال نظر
+