پخش زنده
English عربي
دوشنبه 4 ارديبهشت ماه 1396 ساعت: 07:53292
-
الف
+

مهدی پاکدل: حضور صاحب فیلم «محمدرسول الله» را حس می‌کردم

وقتی با مهدی پاکدل تماس می‌گیرم که گفت‌وگو کنم موضوع صحبت را می‌پرسد و وقتی موضوع گفت‌وگو را فیلم «محمد رسول‌الله(ص) » می‌گویم قبول می‌کند که مصاحبه کند و در اول مصاحبه هم می‌گوید که لذت صحبت درباره این فیلم برایم تمام نشدنی است و همیشه مشتاقم که درباره این فیلم صحبت کنم.

نزدیک شدن به مبعث پیامبر گرامی اسلام  بهانه‌ای شد که مصاحبه‌ای متفاوت با بازیگر نقش ابوطالب را انجام بدهیم که خواندن آن خالی از لطف نیست:

آی‌فیلم: آقای پاکدل، بازی در فیلمی که به نام رسول اکرم(ص) ساخته شده است چطور بود؟ شما چطور برای بازی در این نقش انتخاب شدید؟

پاکدل: ابتدا اجازه بدهید، درباره نحوه حضورم در این پروژه عظیم صحبت کنیم.من در همه جا صحبت کردم که این من نبودم که نقش ابوطالب را انتخاب کردم بلکه مرا برای این نقش انتخاب کردند و این انتخاب از سوی صاحب این اثر صورت گرفته است که کاملا آن را حس می‌کردم.من در آن موقع خیلی دلم می‌خواست با کارگردانان بزرگ در سینما کار کنم و به تعبیری دلم شکسته بود وحس می‌کردم در جایگاهی که باید قرار نگرفته‌ام و وقتی در جریان ساخت فیلم قرار گرفتم واقعا دلم می‌خواست در این فیلم کار کنم و نمی‌دانستم باید چه کنم و با خدای خودم می‌گفتم که کسی من را نمی‌خواهد که در این فیلم بازی کنم و نزدیک به یک سالی بود که می‌دانستم این پروژه در حال تولید است و مدام می‌شنیدم بازیگران مختلف برای تست گریم به این فیلم دعوت می‌شوند. یک گروه حرفه‌ای ایتالیایی مسئولیت گریم کار را به عهده داشت و آنها فقط بازیگرانی که در تست گریم قبول می‌شدند، انتخاب می‌کردند. همان موقع می‌گفتم خدایا یعنی من هیچ شانسی ندارم توی این فیلم باشم؟ ضمن این‌که دورادور شنیدم که اصلا همه بازیگران فیلم را انتخاب کرده‌اند و کار آماده فیلمبرداری است و هیچ امیدی نداشتم که در آن پروژه شرکت کنم تا اینکه یکی از دوستانم هم با من تماس گرفت و خواست در فیلم کوتاهی بازی کنم و من هم پذیرفتم اتفاقاً در‌‌ همان روز با چند تا از عوامل فیلم و مخصوصاً فیلمبردار در مورد پروژه «محمد رسول الله (ص)» صحبت کردیم و گفتیم خوش به حال افرادی که قرار است در این فیلم همکاری کنند. دیگر کاملا ناامید شده بودم که یک روز وقتی سر آن فیلم کوتاه بودم، دیدم از شماره ناشناسی با تلفن همراهم تماس گرفته می‌شود، اما چون سر فیلمبرداری بودم، نمی‌توانستم جواب بدهم. بعد از همان شماره پیامکی دریافت کردم. یعنی اگر آن پیامک به من نمی‌رسید، شاید هیچ وقت من در فیلم محمد(ص) بازی نمی‌کردم. در متن آن پیامک آمده بود: من محسن قرایی هستم، دستیار آقای مجیدی. اگر امکانش هست برای پروژه محمد(ص) با من تماس بگیرید. وقتی با او تماس گرفتم، گفت شماره‌ات را از افشین هاشمی گرفتم. چون افشین از دوستان صمیمی من در تئاتر است. وقتی محسن به من گفت می‌توانی برای تست گریم بیایی؟ از او پرسیدم مگر هنوز کار انتخاب بازیگران فیلم ادامه دارد؟ گفت بله، هنوز بازیگر نقش اصلی کار، ابوطالب را پیدا نکرده‌ایم. به او گفتم یک بار دیگر بگو. برای نقش ابوطالب؟ نقش اصلی؟ گفت آره و من سریع قبول کردم. فردا صبح رفتم و یک تست یک ساعته را زیر نظر آقای جیانتو دروسی، طراح گریم انجام دادم. وقتی آقایان مجید مجیدی (کارگردان) و رضا میرکریمی مرا با آن گریم، لباس و هیبت دیدند، گفتند خودش است و پیدا کردیم. بعد از آن طی چند روز همه مراحل پیوستن به پروژه مثل عقد قرارداد را انجام دادیم و شروع به تمرین کردیم.

آی‌فیلم: بعد از گریم و عقد قرارداد چه اتفاقی افتاد و همکاری و به نوعی ارتباط شما با آقای مجیدی به چه نحو صورت گرفت و یا سوالم را اینطور مطرح کنم که همکاری با آقای مجیدی چطور بود؟

پاکدل:ایشان بیشتر از هر چیزی از حساسیت بالای این نقش و مسئولیت سنگینی که قرار است در این فیلم برعهده‌ام باشد، گفت. آقای مجیدی به قدری درباره حساسیت پذیرش و جدی گرفتن این نقش با من صحبت کرد که به ایشان گفتم دیگر دارید مرا می‌ترسانید. من به اندازه کافی آگاهم که ابوطالب، چقدر نقش حساسی است و چقدر در زندگی حرفه‌ای خودم نقش تاثیرگذاری دارد. قطعا این کار را با جدیت و اهمیتی که شما اشاره می‌کنید، انجام می‌دهم.مجید مجیدی بار‌ها در طول فیلمبرداری به بنده گوش زد می‌کرد و می‌گفت: «تو داری نقش پدر حضرت علی (ع) را بازی می‌کنی.» واقعاً برای تک تک افراد مسئولیت سنگینی بود. مسئله این فیلم برایم فرا متنی بود حتی به خودم این اجازه را نمی‌دادم خستگیم را سر صحنه بیاورم. تحمل بار چنین مسئولیتی از عهده هر کارگردانی خارج است همین که شما فقط به این فکر کنید که من فیلمی می‌سازم که بیش از یک میلیارد مخاطب دارد مسئولیت بزرگی رابر دوش شما خواهد گذاشت.

در طی مدت که با مجیدی کار می‌کردم احساس مسئولیت را در نگاه‌شان هم می‌دیدم. واقعا پذیرفتن چنین مسئولبتی شوخی نیست. تصور کنید مسئول ساخت فیلمی هستید که اعتقاد و باور بیش از یک میلیارد آدم را بر عهده دارید. موضوع این فیلم فرا ملی و بین المللی است موضوعی است که اعتقاد و باور‌های بسیاری را در بر می‌گیرد. ممکن است در لحظه‌ای چیزی اشتباه شد بازخورد آن بسیار سنگین‌تر از آن است که بتوان آن را هضم کرد.

آی‌فیلم: کمی برایمان از سختی‌های نقشتان بگویید.

پاکدل: در مقطع پیری «ابوطالب» ۹ ساعت گریمم طول می‌کشید و به شدت پوست تحت تاثیر مواد گریم قرار گرفته بود سکانس‌هایی که مربوط به زمان پیری «ابوطالب» می‌شد را زود‌تر گرفتیم و هنگام فیلمبرداری صحنه‌هایی که مربوط به جوانی این نقش بود اثرات آن کاملاً مشهود است اما اجازه نمی‌دادم آسیب پوستی که دیده بودم ذره‌ای در کارم تاثیر بگذارد یا دیده شود. می‌خواهم بگویم که حضور در این نقش برایم مانند بازیگری نبود بلکه همچون یک عبادت بود حال خوبی بود که دلم نمی‌خواست تمام شود. بر خلاف برخی پروژه‌ها که دلم می‌خواهد زود تمام شود. فیلم سینمایی «محمد رسول الله (ص)» جزو آن دسته از آثاری بود که فکر نمی‌کنم دیگر برایم تکرار شود. دلم نمی‌خواست آن روز‌ها تمام شود بلکه علاقه داشتم همیشه در هاله‌ای که به دلیل حضور در این فیلم برایم به وجود آمده باشم با اینکه فوق‌العاده از لحاظ فیزیکی کار بسیار دشوار و سختی بود. در یک بازه زمانی که مربوط به اوایل فیلم بود از اسب افتادم و دنده‌ام شکست و بسیاری از سکانس‌های اسب سواری در عسلویه که ضبط شد با دنده شکسته فیلمبرداری کردیم اما لذت می‌بردم از کاری که انجام می‌دادم و اجازه ظهور درد را نمی‌دادم.
 

آی‌فیلم: در مصاحبه‌ای از تماس شهاب حسینی برای این پروژه صحبت کرده بودید.

پاکدل: بله. زمانی که تست گریم شدم و حضورم در پروژه قطعی شده بود در خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها گریم بنده رونمایی شد و تنهای فردی که با من تماس گرفت و تبریک گفت شهاب حسینی بود و گفت که بهترین انتخاب برای این هستم و از این همه محبت و حال خوب شهاب حسینی، انرژی گرفتم.

آی‌فیلم: زمانی که این فیلم آماده شده بود امکان حضور در جشنواره را داشت اما خب حضور پیدا نکرد و شما جایزه خاصی را برای بازی در این فیلم نگرفتید.

پاکدل: به نظر من مهم نتیجه این فیلم است و اینکه عوامل فیلم کاری ماندگار انجام دادند.فیلم حضرت محمد(ص) را همه دیدند و این سیاست هایی است که خود آقای مجیدی داشت، بازی در این نقش و در این فیلم برایم از هر جایزه‌ای بیشتر بود و حضور در این فیلم انقدر ویژه بود که با هیچ چیز عوض نمیکنم.

آی‌فیلم: می‌توان گفت بهترین نقشی که بازی کردید، نقش ابوطالب است؟

پاکدل: بله قطعا. این فیلم و نقش ابوطالب مطمئناً مهمترین فیلم کارنامه هنری ام بود. این فیلم جزء نقش هایی بود  که می توانم حتی بعد از مرگ نیز به بازی در آن افتخار کنم و خوشحالم از این که این نقش را بازی کردم.

آی‌فیلم: و در آخر با توجه به نزدیک شدن به مبعث حضرت رسول اکرم (ص) صخبت خاصی ندارید؟

پاکدل: من افتخار می‌کنم که مسلمانم و پیامبری به مهربانی حضرت رسول دارم.

*مصاحبه‌کننده: هانیه خاوری برای وبسایت آی‌فیلم

نظر شما
ارسال نظر
+