پخش زنده
English عربي
سه شنبه 14 دی ماه 1395 ساعت: 08:30208
-
الف
+

«پایتخت» را تا زمانی می‌سازم که مردم بخواهند

سیروس مقدم در خصوص مجموعه تلویزیونی «پایتخت» با شبکه آی‌فیلم به گفت‌وگو پرداخت.

سیروس مقدم از جمله کارگردانان پرکار تلویزیون است که فعالیتش در عرصه هنر هفتم را از سال 1355 با دستیاری کارگردان و طراحی صحنه و لباس آغاز کرد. در ادامه خودش در تلویزیون سریال‌های پرمخاطبی چون «چاردیواری»، «اغما»، «پیامک از دیارباقی»، «روزحسرت»، «رستگاران»، «زیرهشت» و «پایتخت» را ساخت و خود را در ژانرهای مختلف فیلمسازی آزمود. از جمله کارهای سیروس مقدم که مخاطبان علاقه فراوانی به آن نشان دادند و باعث شد تا ساخت سری چهارم پیش برود مجموعه تلویزیونی «پایتخت» بود که این روزها خبر ساخت سری پنجم آن نیز شنیده می‌شود. به بهانه بازپخش مجموعه تلویزیونی «پایتخت» از شبکه آی‌فیلم به سراغ سیروس مقدم رفتیم و با وی گفت‌وگویی انجام دادیم که در ادامه می‌آید:

آی‌فیلم: آقای مقدم، ایده ساخت سریال پایتخت از کجا آمد؟

مقدم: حدود 5 یا 6 پیش قصه «پایتخت» که طرحی یک صفحه ای بود و به زندگی یک خانواده ای برمی گشت که کنار ریل راه آهنی زندگی می کردند و در واقع منزلی را در شهر خریده بودند که موقع تحویل گرفتن آن با مشکل روبه رو شدند» و این داستان توسط «تورج اصلانی» فیمبردار پروژه های مختلف نوشته شد و می خواست  که از آن اثری سینمایی بسازد که به دلایلی این اتفاق نیفتاد و سرانجام این طرح را «محسن تنابنده» به من و خانم غفوری داد که ما از آن استقبال کردیم و همان جا طرح را خریدیم و از آن یک سریال ساختیم و «محسن تنابنده» این داستان را گسترش داد تا تبدیل شد به قصه «پایتخت» و مبداء آن هم به جای اطراف تهران شد یکی از شهرهای ایران.
 

آی‌فیلم: چرا یکی از شهرهای شمالی کشور را برای پایتخت انتخاب کردید؟

مقدم: اول از اینکه مازندران را به دلیل فضای بسیار زیبا و اینکه این شهر از موسیقی غنی برخوردار بود،انتخاب کردیم و دوم اینکه چون که بیشتر مردم ایران شهرهای شمالی کشور را به دلیل آب وهوای خوب و وجود دریا و جنگل و...برای مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند پس با این شهر و فرهنگ مردم این شهر بیگانه نیستند و می‌توانند ارتباط خوبی برقرار کنند.

آی‌فیلم: شما در این سریال از فضای آپارتمانی دور شدید و سریال سازی را از داخل آپارتمان ها به لوکیشن ها و فضای بیرون کشاندید،چقدر فکر می کردید موفق شوید و آثار شما مورد استقبال قرار گیرد؟

مقدم:  دلایل مختلفی داشت.من خودم اهل خوزستان هستم و همیشه در سریال ها می دیدم که تمرکز فیلمسازان در شهر تهران بوده و همیشه دغدغه های مردم پایتخت به تصویر کشیده می شود همیشه دلم می خواست به عنوان یک بچه شهرستان بتوانم مشکلات مردم شهرستان را مطرح کنم که در سریال «پایتخت» این اتفاق افتاد.در مقام کارگردان من خود دیگر دچار یک دلزدگی لوکیشن های آپارتمانی شده بودم و مخاطبانی که با من در ارتباط بودند نشان می دادند که از لوکیشن های تکراری چون آپارتمان،کافی شاپ و جاهایی نظیر آن خسته شدند و دلشان می خواهد زندگی های هموطنانشان را در دیگر نقاط کشور ببینند و این دلیلی شد که من داستان ها را به بیرون از شهر تهران و آپارتمان ها ببرم.

آی‌فیلم: مهم‌ترین ویژگی «پایتخت» از نظر شما چیست که باعث استقبال گسترده مردم شد؟

مقدم: من فکر می‌کنم این مجموعه تلویزیونی چونکه از دل مردم بیرون آمده است و مردم می‌توانند خود را جای کارکترهای سریال پایتخت قرار دهند و به بیان دیگر زندگی خود را ببینند توانسته باعث استقبال شود و پایتخت به نوعی بازتاب زندگی مردم است.

آی‌فیلم: این روزها خبری که مخاطبان را خوشحال کرد ساخت سری پنجم مجموعه تلویزینی پایتخت است. اما این سوال پیش می‌آید که شما از این که به تکرار بیفتید نمیترسید؟

مقدم: من و تمام تیم پایتخت تلاشمان این است که به تکرار نیفتیم و اینکه سریالی گرفته است و ما بخواهیم تا سری بی نهایت آن پیش برویم اینطور نیست بلکه ما به دنبال ایده و سوژه‌های ناب برای پایتخت هستیم که اگر این طور نبود سال گذشته آن را می‌ساختیم در حالی که ما سال گذشته هیچ ایده و سوژه‌ای برای ادامه کار نداشتیم و به همین خاطر هم دست به کار نشدیم و باید بگویم «پایتخت» هر زمان که سوژه خوبی داشته باشد و بداند که مخاطب آن سوژه را دوست دارد ادامه دارد.

آی‌فیلم: کمی از پایتخت 5 برای ما بگویید.

مقدم: با توجه به صحبت‌هایی که انجام شد قرار را بر این گذاشتیم که سری پنجم پایتخت را بسازیم و آن چیزی که مد نظر است و می‌خواهیم انجام دهیم این است که احتمالا «پایتخت ۵» را از  آتن یا کشور دیگری شروع می‌کنیم و بعد به ایران می‌آییم. در حال حاضر فیلمنامه «پایتخت ۵» در حال نگارش است و به نظر می رسد تصویربرداری این سریال حدود ۴ ماه به طول بیانجامد و اگر مشکلی پیش نیاید به احتمال فراوان اوایل اسفند ماه 95 «پایتخت 5» را مقابل دوربین می‌بریم.

ه خ / س م

نظر شما
ارسال نظر
كسرا

خيلي دمشً گرم....يكي از بهترين سريال هايى بود ك من ديدم

+