پخش زنده
عربي English

ایرانگردی

طبیعت

یکی از زیباترین نقاط شهرستان شاهرود قسمتی از قدیمی‌ترین و زیباترین جنگل‌های هیرکانی ایران با گونه‌های گیاهی و جانوری نادر است که به آن جنگل ابر می‌گویند.

جنگل ابر صد و چهاردهمین اثر طبیعی است که توسط سازمان میراث فرهنگی در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

این جنگل با ۳۵ هزار هکتار وسعت، ادامه جنگل‌های شمال کشور می‌باشد و به دلیل این که در اغلب مواقع فضای این جنگل را ابر فراگرفته به این نام مشهور است.

در این جنگل ابرها آنقدر به گیاهان نزدیک‌اند که به ‌نظر می‌رسد جنگل بر روی ابرها سوار است.  به باور بسیاری از گردشگران، این جنگل یکی از زیباترین چشم‌اندازهای طبیعت ایران محسوب می‌شود.

ارتفاع زیاد جنگل ابر از سطح دریا، پایین بودن دما در فصل گرما و وجود چشمه‌سارهای فراوان و پوشش جنگلی متنوع از شاخصه‌های این جنگل است.

میزان بارندگی در این منطقه بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلی‌متر و متوسط حداکثر دما ۲۰ و حداقل دما شش درجه سانتی‌گراد است. از چشمه‌های دایمی منطقه می‌توان به چشمه آلوچال، آب شرش و آبشار اشاره کرد.

به غیر از وجود اقیانوسی از ابر در این جنگل، به تنوع بی‌نظیر پوشش گیاهی و جانوری این منطقه هم باید اشاره کرد که به دلیل همین خصوصیت‌ها، هر ساله گردشگران زیادی برای تماشای زیبایی‌های این منطقه به جنگل زیبای ابر سفر می‌کنند.

انتخاب استان

+