پخش زنده
عربي English

ایرانگردی

اماکن مذهبی

حضرت شاه عبدالعظیم الحسنی (ع) از دانشمندان شیعه و از راویان حدیث ائمه معصومین (علیهم السّلام) و از چهره‌های بارز و محبوب و مورد اعتماد، نزد اهل بیت عصمت و پیروان آنان بود و در مسایل دین آگاه و به معارف مذهبی و احكام قرآن، شناخت و معرفتی وافر داشت .

ستایش‌هایی كه ائمه معصومین علیهم السّلام از وی به عمل آورده‎اند، نشان دهنده شخصیّت علمی و مورد اعتماد اوست؛ حضرت امام هادی (ع) گاهی اشخاصی را سؤال و مشكلی داشتند، راهنمایی می فرمودند كه از حضرت عبدالعظیم الحسنی بپرسند و او را از دوستان حقیقی خویش می شمردند و معرّفی می فرمودند .

شاه عبدالعظیم، فرزند عبدالله بن علی، از نوادگان حضرت امام حسن مجتبی (ع) است و نسبش با چهار واسطه به آن حضرت می رسد . پدرش عبدالله نام داشت و مادرش فاطمه دختر عقبه بن قیس .

ولادت با سعادت حضرت عبدالعظیم علیه السّلام در سال 173 هجری قمری در شهر مقدّس مدینه واقع شده است و مدّت 79 سال عمر با بركت او با دوران امامت چهار امام معصوم یعنی امام موسی كاظم (ع)، امام رضا (ع)، امام محمّدتقی (ع) و امام علیّ النّقی (ع) مقارن بوده و احادیث فراوانی از آنان روایت كرده است .

این فرزند حضرت پیامبر (صلّی الله علیه و آله وسلّم)، از آنجا كه از نوادگان حضرت امام حسن مجتبی (ع) است به حسنی شهرت یافته است .

حرم حضرت شاه عبدالعظیم حسنی در تاریخ ۱۱ بهمن ۱۳۳۴ با شمارهٔ ثبت ۴۰۶ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

انتخاب استان

+