پخش زنده
عربي English

ایرانگردی

اماکن دیدنی

موزه سینمای ایران با هدف گردآوری، حفظ ، ثبت و عرضه مناسب میراث سینمای ایران به مخاطبان خود، در شهریورماه 1373 پا گرفت و چهار سال بعد در سال 1377 ساختمان قدیمی موزه واقع در خیابان لاله زار گشایش یافت.

چهار سال بعد موزه به مکان فعلی خود در محله باغ فردوس تهران انتقال یافت و در شهریور ماه 1381  با حضور ریاست محترم جمهور بازگشایش شد و از این تاریخ، موزه سینمای ایران در محله باغ فردوس تهران قرار دارد.

عمارت باغ فردوس در قسمت شمالی باغ بنا شده و از ابتدا به صورت کاخ و بنایی اعیانی با تزئینات فوق العاده ساختمان، خصوصاً از لحاظ گچ‌بری ساخته شده است. تمامی اتاق‌ها و سالن‌های این بنا، گچ‌بری‌های بسیار زیبایی در زیر حاشیه سقف خود دارند.

مساحت باغ20 هزار متر مربع و مساحت عمارت آن 1000 متر مربع، شامل سه و نیم طبقه است. شیب زمین آن از شمال غربی به جنوب شرقی است و تندی این شیب به حدی است که کف طبقه اول بنا با قسمت جنوبی باغ و سقف آن با قسمت شمالی باغ هم سطح است.

از خیابان ولی عصر تا ساختمان موزه، آبنما و فضای سبز طراحی شده دارد. درختان چنار کهنسال راهنمای مسیر ورودی است. پس از ورود به حیاط مجموعه، مجسمه‌های برنزی سهروردی و ابن هیثم جلب توجه می‌کند.

م س / س م

انتخاب استان

+